Czyszczenie klimatyzatora – kiedy i w jaki sposób?

 Strona główna / Czyszczenie i konserwacja / Czyszczenie klimatyzatora – kiedy i w jaki sposób?

Czyszczenie klimatyzatora – kiedy i w jaki sposób?

czyszczenie klimatyzacji

Dziś niemal każdy ma w domu klimatyzację. Podobnie sklepy i biurowce – nikt nie obyłby się bez tego ważnego sprzętu, gdy nadchodzi upał! Klimatyzator nie tylko potrafi obniżyć temperaturę w danym pomieszczeniu, ale również usuwa z powietrza kurz oraz drobnoustroje. Dba zatem o nasze zdrowie! Jednakże w zamian konieczne jest dbanie o niego – jeśli bowiem będzie zbytnio zanieczyszczony, nie będzie w stanie właściwie pracować i wszelkie brudy zacznie oddawać do wypuszczanego z siebie powietrza. W interesie wszystkich jest zatem to, by systematycznie go czyścić. W jaki sposób?

DLACZEGO TO TAK ISTOTNE?

Jak zaznaczono we wstępie, nieoczyszczony klimatyzator nie będzie mógł poprawnie wykonywać powierzonych mu zadań. Brud osadza się w nim zawsze – nawet jeśli pozornie wydaje nam się, że w pomieszczeniu jest czysto. A przecież zadaniem klimatyzatora jest pobranie powietrza z zewnątrz, a następnie jego przetworzenie. Przepływa więc przez umieszczone w nim kanały i filtr. A skoro tak, to wszystkie nieczystości osadzają się wewnątrz. Przez to cały sprzęt pracuje mniej wydajnie, a w dodatku zużywa o wiele więcej energii. Co to oznacza? Że trzeba więcej płacić za prąd! A przecież wystarczyłoby taki klimatyzator przeczyścić!

CZYSZCZENIE KLIMATYZATORA – KIEDY I JAK?

Wloty oraz wyloty powietrza w urządzeniu wystarczy oczyścić przy pomocy miękkiej szmatki. Trzeba jednakże wiedzieć, że fachowym czyszczeniem wnętrza klimatyzatora musi zająć się wykwalifikowana firma – tylko oni są w stanie rozkręcić całość i dostać się do środka, a następnie nie uszkadzając mechanizmu oczyścić go. Zawsze przed sezonem intensywniejszej pracy – czyli przed sezonem letnim – należy wzywać fachowca, by przeczyścił klimatyzator. Gdy tylko zauważymy, iż sprzęt gorzej pracuje, również wezwijmy specjalistę – aby nie było za późno. Filtr powinien być czyszczony co dwa tygodnie – wodą i odkurzaczem. Ważne, by nie używać substancji żrących.